Teknoloji

“Abramoviç Türkiye’de Yatırım Fırsatlarını Araştırıyor”

Rus oligark ve işadamı Roman Abramoviç’e ait ikinci yatın da Türkiye sahillerine demirlediği ve Abramoviç’in Türkiye’de yatırım fırsatlarını araştırdığı iddia ediliyor.

Deniz trafiği verilerine göre, 162,5 metre uzunluğundaki Bermuda bandıralı Eclipse isimli süper lüks yat, dün Marmaris’e demirledi.

Yatta iki helikopter pisti, dokuz güverte, bir yüzme havuzu ve yerleşik füze savunma sistemleri bulunduğuna dikkati çeken Reuters haber ajansı, “Ankara’da bir kaynak, Abramoviç’le yakın zamanda yapılan görüşmelerde, Abramoviç ve diğer zengin Ruslar’ın, başka yerlerdeki yaptırımlar göz önüne alındığında Türkiye’de yatırım fırsatlarını araştırdıklarını söyledi” ifadelerine yer verdi.

Aynı kaynak, “Abramoviç biraz iş yapmak istiyor ve bazı varlıklar satın alabilir” dedi.

Ankara’daki bir başka kaynağın da Türkiye’nin şu anda Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmayı düşünmediğini ve zengin Ruslar’ın, varlık satın almalarını ve yatırım yapmalarını beklediğini söyledi. İsmini vermeyen kaynak, “Oligarkların parasının Türkiye’ye getirilmesi gibi konularda hassas davranıyoruz” dedi.

“Türkiye zor durumda kalabilir”

Bu arada, önceki gün Bodrum’a demirleyen Abramoviç’in bir diğer yatı Solaris’in önüne küçük bir botla gelen Ukraynalılar, bota astıkları “Savaşa Hayır” bayrağıyla protesto yaptılar.

Abramoviç’in her biri yaklaşık 600 milyon dolar olan iki yatını Türkiye’ye demirlemesiyle Rus oligarkın yaklaşık 1,2 milyar dolarlık servetini Türkiye’ye getirmiş olması dikkatleri çekti.

CHP milletvekili Utku Çakırözer, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Avrupa ülkelerinde ambargo uygulanan yatların Türk marinalarına demirlemesi, Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakabilir” dedi.

55 yaşındaki Roman Abramoviç, Rusya’nın Ukrayna saldırısı ardından Batı tarafından yaptırımlar uygulanan ve varlıklarına el konulmak için harekete geçilen Rus oligarklar arasında yer alıyor.

İngiltere’nin bazı Rus oligarklara yönelik yaptırımlarının ardından Abramoviç, sahibi olduğu Chelsea futbol kulübünü de satma kararı almıştı.

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu