Son Dakika

Akıllı telefonlarda en çok kullanılan uygulamalar

ShiftDelete’den alınan bilgilere göre; Sosyal medya platformlarının kullanımıyla alakalı analizler paylaşan data.ai (eski adıyla App Annie), 2022 yılının ilk raporunu yayınladı. Uygulamaları indirme sayısı, müşteri harcamaları ve aylık aktif kullanıcı sayısı olmak üzere üç alanda inceleyen data.ai’nin verilerine göre birinci çeyrekte sosyal medya mecraları yükselişteydi.

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim ve iş modelinin yaygınlaşmasıyla birlikte popülaritesi artan Zoom, 2022’nin birinci çeyreğinde en çok indirilen uygulamalar sıralamasında 10’uncu oldu. Video konferans yazılımı aylık aktif kullanıcı bakımından en popüler olan uygulamalar arasına giremezken, birinci ise şaşırttı.

Facebook, en çok kullanılan uygulama oldu

Data.ai verilerine göre Facebook, 2022’nin birinci çeyreğinde en çok kullanılan uygulama oldu. Peşinden popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp gelirken, üçüncülük koltuğuna Instagram oturdu. Hemen ardından ise Facebook Messenger uygulaması geliyor.

Yani listenin ilk dördünü, bu platformların sahibi Meta domine ediyor. Aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan TikTok, Data.ai’nin listesine beşinci sırada girerken; onu Amazon, Telegram, Twitter, Spotify ve Netflix takip ediyor.

Harcamalarda TikTok lider

Mobil uygulama harcamalarını da araştıran Data.ai’ye göre kullanıcılar 2022’nin birinci çeyreğinde en fazla TikTok’ta harcama yaptı. Google’ın sahibi olduğu YouTube listeye ikinci sırada girdi. Popüler tanışma uygulaması Tinder üçüncü olurken, bu yıl Türkiye’de faaliyete başlayacak olan Disney+ ve HBO Max peşinden geldi.

Data.ai konuyla alakalı açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

Genel olarak, uygulamalara yapılan tüketici harcamasının iki yıl içinde yüzde 40’ın üzerinde arttığını, 2020’nin ilk çeyreğiyle kıyasladığımızda toplam harcamanın iOS için yüzde 42 ve Google Play için yüzde 44 arttığını tahmin ediyoruz.

Öte yandan Instagram, 2022’nin birinci çeyreğinde en çok indirilen mobil uygulama olmayı başardı. Meta’ya bağlı sosyal medya platformunu ezeli rakibi TikTok takip etti. Facebook, üçüncülük koltuğuna oturdu ve WhatsApp da en çok indirilen dördüncü mobil uygulama oldu. Hemen ardından Snapchat geliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu