Son Dakika

Akşener’den Erdoğan’a Çanakkale Köprüsü sorusu: Kilometre maliyeti neden 900 milyon dolar?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında yaptığı açıklamada, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Çanakkale Köprüsü’nün maliyetine ilişkin dikkat çeken sorular yöneltti.

“KİLOMETRE MALİYETİ NEDEN 900 MİLYON DOLAR”

Honkong’la Çin’i bağlayan köprünün, kilometre maliyetinin 360 milyon dolar olduğunu açıklayan Akşener, “Bay Kriz’in yaptırdığı köprünün, kilometre maliyeti, neden 900 milyon dolar” sorusunu yöneltti.

“Ben, ‘Neden yol yaptınız?’ demiyorum” diyen Akşener, iktidara şu ifadelerle yüklendi:

“Ben; ‘Neden bir liralık işi, beş liraya yapıyorsunuz?’ diyorum. Ez cümle ben; ‘Milletimizin alın teriyle, fedakarlıklarla doldurduğu hazineyi, neden müteahhitlerinize peşkeş çekiyorsunuz?’ diyorum.”

Meral Akşener’in İYİ Parti grup toplantısında konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“Çelişkiler insanı Bay Kriz, eskiden ne diyordu, hatırlıyor musunuz? ‘Bu köprüler, yollar, tüneller için devletin, yani milletin kesesinden beş kuruş çıkmıyor.’ Aynen böyle diyordu. Ama bu arkadaşımız, daha nice konuda yaptığı gibi, Çanakkale Köprüsü’nün açılışında, yine kendi kendini yalanladı. Köprünün geçiş ücretini, 200 ‘liracık’ olarak açıkladı. ‘Geçen, 200 ‘liracık’ verecek ama, üzerini de devlet olarak biz tamamlayacağız.’ dedi. Yani nihayet, gerçeği itiraf etti.

Törene katılan vatandaşlarımız, pahalı dese de, zamanında, emeklilerimize seyyanen zam yaparken, ‘iki yüüüüüüz’ lira diyerek büyüttüğü rakamı, köprü geçişinde 200 ‘liracık’ ilan etti. Vatandaşa verirken ‘liraaaaa’, vatandaştan alırken ‘liracık’… Asgari ücrete zam yaparken ‘liraaa’, Eşe dosta yandaşa dağıtırken, 5’li çetenin vergi borcunu silerken ‘liracık.’

Dahası var. Çanakkale’de, adalar hariç iki yaka arasında, feribotlar, günde 7 bin araç taşırken, bu köprüye, günlük 45 bin araç garantisi verilmiş. Şaka gibi, ama maalesef gerçek. Bu matematik üstadı arkadaşlar, günde 45 bin, yılda 16 buçuk milyon araçlık garanti verdiler. Yani, müteahhit firmalara, yıllık 246 milyon avroyu garanti ettiler.

Bitmedi. Sözleşmeyi imzaladıkları gün, avro 4 lira 80 kuruştu. Bugünse, 16 lira 40 kuruş. Daha inşaat devam ederken, maliyet 3 buçuk kat arttı. İşte size, Ak Parti’nin, bir yandan, vatandaşa ‘dövizini bozdur’ çağrıları yaparken, öbür taraftan, yandaşının eline, “avrocukları” sayan, üstün yönetim anlayışı. İşte size, bitmeyen bir yerli ve millilik edebiyatı arasından, milletin hazinesini, dövizle borçlandırmakta hiçbir sakınca görmeyen, Ak Parti zihniyeti. Allah ıslah etsin.

Ben, ‘Neden köprü yaptınız?’ demiyorum. Ben; ‘Honkong’la Çin’i bağlayan köprünün, kilometre maliyeti, 360 milyon dolarken, Bay Kriz’in yaptırdığı köprünün, kilometre maliyeti, neden 900 milyon dolar?’ diyorum…

Ben, ‘Neden yol yaptınız?’ demiyorum. Ben; ‘Neden bir liralık işi, beş liraya yapıyorsunuz?’ diyorum.

Ez cümle ben; ‘Milletimizin alın teriyle, fedakarlıklarla doldurduğu hazineyi, neden müteahhitlerinize peşkeş çekiyorsunuz?’ diyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu