Son Dakika

Batı yine Ukrayna’yı sattı. Para tatlı geldi. Rusya’ya geri dönüyorlar

Batılı şirketlere para tatlı geldi,caydılar ve Rusya’ya geri dönüyorlar. Fransız Renault, Moskova’da üretime yeniden başlayacağını duyurdu. Fin lastik üreticisi Nokian Tyres ile Fransız yapı marketi markası Leroy Merlin de geri dönenlerden. İsviçre bankası Credit Suisse de Rusya’da faaliyette.

Ukrayna’ya karşı savaş başlatan Rusya’ya yönelik her geçen gün daha fazla yaptırım kararı alıyor ama bazıları ise bu yaptırımları delmeye başladı. Rusya her gün yaptırımlarla köşeye sıkıştırılmaya çalışılırken bazı batılı şirketlere para tatlı geldi.

Yaptırım dalgasından vazgeçen batılı şirketler Rusya’ya geri dönüyor. Fransız otomobil üreticisi Renault, Moskova’daki fabrikasında üretime yeniden başlayacağını duyurdu. Rus otomobil pazarının yaklaşık üçte birini oluşturan şirketin bu ülkede yaklaşık 40 bin çalışanı var.

Yenişafak’ın aktardığı habere göre, Fin lastik üreticisi Nokian Tyres da Rusya’ya geri dönen markalardan. Şirketin CEO’su Jukka Moisio dün yaptığı açıklamada Rusya’daki binek otomobil lastikleri için üretime devam edeceklerini duyurdu. Fransız yapı marketi markası Leroy Merlin de yaptırımlar sonrası cayanlar arasında yer alıyor. Şirket, Rusya’daki 112 mağazasının ticari hayatına devam edeceğini açıkladı. İsviçre’nin en büyük ikinci bankası olan Credit Suisse de Rusya’dan çekilmeyen büyük firmalar arasında yer alıyor.

SEVKİYAT SÜRÜYOR

Rusya’da faaliyetlerini durdurma kararı alan bazı yabancı şirketler, buna rağmen ülkeye ürün sevkiyatına devam ediyor.”Wall Street Journal gazetesi ise bu bilgiye yer verdi.PepsiCo, Procter & Gamble, Unilever gibi şirketlerin, temel ihtiyaç ürünleri dışındaki ürünlerin de Rusya’ya sevkiyatını sürdükleri belirtildi.

Örneğin, Lay’s patates cipsi, Gillette tıraş bıçağı, Air Wick ev kokusu, dondurma, yüz temizleme köpüğü gibi ürünlerin hala Rusya’ya satılmaya devam ettiğine dikkat çekildi.Türkrus sitesinin aktardığına göre, uzmanlar, pazardan çıkmanın zaman aldığını, şirketlerin personel ve tedarikçileriyle sözleşmeleri feshetme gibi hukuki prosedürleri tamamlamaları gerektiğini ifade ediyor.
Procter & Gamble ve Unilever, Rusya’da sadece en temel hijyen maddelerinin satışını sürdüreceklerini duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu