Son Dakika

Ben hayatımda böyle skandal görmedim. Gürel Yurttaş yazdı. Sahada kaliteli olmayan Türk futbolunu saha dışında da katlettiler

Ben hayatımda böyle skandal üstüne skandal görmedim. Zaten her şeyi eline yüzüne bulaştıran Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi ve Merkez Hakem Kurulu, yine koca bir sezonu töhmet altında bıraktı.

Bu kararın Tahkim’den döneceği zaten belliydi. Bunu herkes biliyordu da sanırım bir tek TFF yönetimi ve MHK bilmiyordu. Kararın açıklanmasının ardından başvurduğum Spor Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Alpay Köse, aynen şunları söylemişti:

“Burada hakemlerle ilgili talimat çok açık. Bir sezonda hakemlerin yüzde 20’sinden fazlasının klasman düşürülmesi veya çıkarılması mümkün değil. Süper Lig’de 28 hakem olduğundan 6’dan fazla klasman düşürmesi yapılamaz. Bu sayı 10’dan fazla olduğundan Tahkim Kurulu’nun bu işlemi iptal etmesi gerekir.”

Sonuçta Köse’nin dediği olduğu ve karar iptal edildi.

Peki şimdi ne olacak? MHK’nin görevden uzaklaştırdığı 21 hakem ve gözlemci görevine dönecek mi?

Bunu da Tahkim Kurulu’nun kararının hemen ardından sordum Köse’ye… Şöyle cevap verdi:

“Artık bu karar ortadan kalktı. Artık hakemler görevlerine dönmüş oldu. Ama MHK görev verir mi? Orasını bilemem. Bundan sonra MHK, 6 hakemi düşürecek şekilde yeniden uygulamaya gidebilir. Ancak 6 hakemi dahi düşürse onlar da tekrar itiraz edebilir. MHK’nin bu durumda haklı bir gerekçe sunması gerekir.”

Bir de Cüneyt Çakır olayı var tabii. Cüneyt Çakır, Katar’daki Dünya Kupası finallerinde görevlendirilmişti. Dünya Kupası finallerinde üst üste 3 kez görev alan tek hakem olarak dünya futbol tarihine geçecekti. MHK’nin kararından sonra bu tehlikeye girmişti. Şimdi ne olacak, FIFA ne diyecek, merakla bekliyorum. Eğer Çakır görevlendirilmezse bunun sorumlusu, hatta suçlusu diyeceğim bu TFF yönetimi ile MHK’dir.

İnsanın aklına ister istemez geliyor. MHK bile bile bunu neden yaptı? TFF bile bile nasıl onayladı? Ne yapmak istediler? İlle de bu lig şaibelidir mi demek istediler? Bu hakemler aslında kötü hakemler, bile bile yanlışlar yaptılar, ondan görevden aldık ama ne yapalım, Tahkim onaylamadı mı demek istediler? Hakemlerin görevden alınmasını isteyen bazı yöneticilere şirin mi gözükmek istediler.

MHK’nin görevden alma kararını alkışlayan kulüp başkanları acaba şimdi ne diyecekler?

Yazık… Hakikaten yazık! Sahada kaliteli olmayan Türk futbolunu saha dışında da katlettiler. Hem de yöneten (!) TFF ve MHK eliyle. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu