Son Dakika

Besim Tibuk ve Ali Ağaoğlu tepkilere ne yanıt verdi?

Ali Ağaoğlu ve Besim Tibuk ortaklığındaki şirketin Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi’nde yapmayı planladıkları 30 bin kişilik ‘turizm ve tatil köyü’ projesine tepkiler sürerken Ağaoğlu Şirketler Grubu ve Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk’tan bölgedeki doğal su kaynaklarının yönünün değiştirildiği iddialarına yönelik açıklamalar geldi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ağaoğlu İnşaat’ın dünyanın sayılı sulak alanları arasında sayılan ve yüzlerce çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Mandalya Körfezi’ni tahrip ettiğini ve DSİ’den habersiz barajlar inşa ederek doğal su kaynaklarının yönünü değiştirdiğini kaydetmişti. 

Ağaolu ve Tibuk’un projesine ilişkin çevrecilerden tepki gelmiş ve itiraz edilmişti. Projeye ilişkin açıklama yapan Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk, “Elli yıla yakın geçmişinde Net Holding daima çevreye duyarlı olmuştur. Çevreci dostlarım müsterih olsunlar bu yaştan sonra ne ben, ne de şirketim çevreye zarar verecek bir işte yer almayız” dedi.

“YÜZDE DOKSANDAN FAZLASI YEŞİL ALAN OLACAK”

Açıklamasında, söz konusu projenin çevreye ve tarihe zarar vermeyeceğini savunan Tibuk, “Halen düşünülen proje çeşitli açılardan örnek altyapısı olan essiz bir projedir. Muhteşem golf sahası olacaktır. Tarihi alanlar ve Flamingo Yaşam Alanları kurulmuştur. Arazinin yüzde doksandan fazlası yeşil alan olarak kalacaktır” diye konuştu.

“HEDEF İSPANYA – PORTEKİZ ÖRNEKLERİ”

Net Holding’in söz konusu araziyi 1988 yılında satın aldığını kaydeden Tibuk, “Hedef İspanya – Portekiz örneklerinde olduğu gibi (hatta olanlardan daha iyi) alt yapısı tamam, sürdürülebilir bir turistik kasaba inşa etmekti. 1993 yılında İmar İskân Bakanlığından gerekli imar alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Tibuk’un açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Muğla-Milas’ta yapılması planlanan proje hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Net Holding söz konusu 4700 dönümlük araziyi 1988 yılında almıştır.

Hedef İspanya – Portekiz örneklerinde olduğu gibi (hatta olanlardan daha iyi) alt yapısı tamam, sürdürülebilir bir turistik kasaba inşa etmekti.

1993 yılında İmar İskân Bakanlığından gerekli imar alınmıştır.

Projenin başına 1994 yılında yakın dostum Sayın Can Pulak getirilmiştir. Can Pulak çevre koruması konusunda büyük hizmetleri olmuş değerli bir arkadaşımızdır.

Zaman içinde bu proje için güçlü ve itibarlı bir inşaat şirketi ile işbirliği düşünülmüştür. Ortak olarak yönetim kurulumuz Ağaoğlu İnşaat’ı seçmiştir.

Halen düşünülen proje çeşitli açılardan örnek altyapısı olan essiz bir projedir. Muhteşem golf sahası olacaktır. Tarihi alanlar ve Flamingo Yaşam Alanları kurulmuştur. Arazinin yüzde doksandan fazlası yeşil alan olarak kalacaktır.

Elli yıla yakın geçmişinde Net Holding daima çevreye duyarlı olmuştur.

Çevreci dostlarım müsterih olsunlar bu yaştan sonra ne ben, ne de şirketim çevreye zarar verecek bir işte yer almayız.”

Ağaoğlu Şirketler Grubu’ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Amacımız Muğla–Milas Turizm Yerleşkesi projesini Türkiye’de örneği az bulunan bir şekilde tamamen sürdürülebilirlik anlayışıyla ve günün koşullarına ve beklentilerine uygun olarak hayata geçirmektir” ifadeleri kullanıldı.

“Eksik ve doğru olmayan bilgilerle sürece verilmeye çalışılan zararı yakından takip etmekteyiz” denilen açıklamada, “Doğru bilgilere dayanmayan iddialar ile ilgili verilecek en güzel cevabın projenin kendisi olacağına inancımız tamdır” ifadelerine yer verildi.

‘KUŞ BİLİMCİLERLE EYLEM PLANLARI GELİŞTİRİLMEKTEDİR’

‘Kuşların yaşam alanı ile ilgili hiçbir alanda, hiçbir inşai faaliyetin söz konusu olmadığı’ savunulan açıklamada şunlar kaydedildi: “Geliştirilecek projenin, kuşların yaşam alanı üzerine yapılacağı yönündeki maksatlı açıklamaları da üzülerek takip ediyoruz. Arazi ve etki alanının uzaklığı nedeniyle kuş popülasyonuna zarar vermesi bir yana kuşların beslenmesi ve doğal yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli tüm planlamalar yapılmaktadır. Bu konuda alanında yetkin ornitolog (kuş bilimci) akademisyenler ile çalışmalar yapılmakta olup sadece önleyici değil, kuşların doğal hayatını geliştirici eylem planları hayata geçirilecektir. Bu bağlamda projemiz, ekolojik alan, hassas alan, doğal karakteri korunacak alan, mutlak koruma alanı gibi alanlar içinde değildir.”

Açıklamada ayrıca, “DSİ’den habersiz gölet ya da baraj yapıldığı yönündeki iddialar yanlış ve eksik bilgilendirmenin bir sonucudur. Halihazırda proje alanında teknik anlamda ‘baraj’ tanımına uyan bir yapı bulunmamaktadır” iddiasında bulunuldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu