Teknoloji

Biden: “Putin İktidarda Kalamaz”

ABD Başkanı Joe Biden bugün Polonya’nın başkenti Varşova’da bir konuşma yaptı. Biden, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in görevden alınması çağrısında bulundu. Biden, “Bu adam iktidarda kalamaz” dedi.

Beyaz Saray yetkilileri Biden’ın bugün Varşova’da önemli bir konuşma yapacağını, geçen hafta içinde açıklamıştı.

Varşova’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gören sembolik yapılarından biri olan Kraliyet Kalesi’nin önünde halka hitap eden Biden, konuşması boyunca liberal demokrasiyi ve NATO askeri ittifakını övdü.

NATO’nun bir savunma ittifakı olduğunu ve hiçbir zaman Rusya’yı ortadan kaldırmanın peşinde olmadığını söyleyen Joe Biden,”ABD kuvvetleri Avrupa’da Rus güçleriyle çarpışmak için değil, NATO müttefiklerini savunmak için bulunuyor” dedi.

ABD Başkanı, Avrupa’nın Rus saldırganlığına karşı uzun bir mücadele için kendisini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

“Yıllar sürecek bir savaş tehdidi”

Biden, Polonya doğumlu Papa 2. John Paul’un sözlerinden ve Polonyalı komünizm karşıtı muhalif ve eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa’dan alıntı yaparak, Putin’in Ukrayna’yı işgalinin “yıllar sürecek bir savaş” tehdidi getirdiği konusunda uyardı.

Biden, “Bu savaşta zeki olmak zorundayız. Bu savaş günler ya da aylar içinde kazanılmayacak. Bu savaşın uzun süreceğine şimdiden hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Biden’ın konuşmasını yaklaşık bin kişilik bir kalabalık dinledi. Kalabalığın içinde Rus işgalinden Polonya’ya sığınan bazı Ukraynalı mülteciler de vardı.

“Biden’ın sözleri rejim değişikliği çağrısı değildi”

Biden’ın Putin’in iktidarda kalamayacağı sözlerine bir Beyaz Saray yetkilisi açıklık getirdi ve ABD Başkanı’nın Rusya’da rejim değişikliği çağrısı yapmadığını söyledi.

Reuters haber ajansına göre Biden’ın Varşova’daki konuşmasının ardından yetkili, “Başkan’ın demek istediği, Putin’in komşuları veya bölge üzerinde güç kullanmasına izin verilemeyeceğiydi. Putin’in Rusya’daki gücünü veya rejim değişikliğini tartışmıyordu” dedi.

“Kasap Putin”

ABD Başkanı Joe Biden gün içinde de Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin için “kasap” demişti.

Gün içinde Polonya’nın başkenti Varşova’da bir mülteci kabul merkezini ziyaret eden Biden’a, “Her gün Vladimir Putin’le meşgulsünüz. Bakın bu insanlara ne yaptı. Bu size ne düşündürüyor?” sorusu yöneltildi.

Biden bu soruya, “O bir kasap. Bana düşündürdüğü bu” dedi.

Moskova’nın ise Biden’ın Varşova’daki sözlerine ABD-Rusya ilişkilerini onarmak için “fırsat penceresini daralttığını” söyleyerek yanıt verdiği bildirildi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus devlet haber ajansı TASS’a, bir ulusun liderinin “aklı başında olması” gerektiğini söyledi.

TASS’a göre Peskov, “Elbette, bu kişisel hakaretler, her defasında mevcut (ABD) yönetimi altında ikili ilişkilerimiz için fırsat penceresini daraltıyor. Bunun farkında olmak gerekir” dedi.

Biden 17 Mart’ta da Putin için “kanlı diktatör” ve “tam bir haydut” ifadelerini kullanmıştı.

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu