Son Dakika

Bilim insanları korkarak açıkladı İnsan kanında ilk kez bulundu

OdaTV’nin haberine göre, Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bulunan ‘Vrije Üniversitesi’ uzmanları tarafından yapılan araştırma testleri sonucunda insan kanında mikroplastik görüldüğü ifade edildi.

Araştırma kapsamında çalışmaya dahil olan 22 kişiden 17’sinin kanında mikroplastik görüldüğü kaydedildi.

Bilim insanı Prof. Dr. Marja Lamoree çıkan sonuç karşısında “Mikroplastikler başlı başına bir endişe kaynağıdır” dedi.

Mikroplastik parçalarının henüz insan vücudunda ki tam zararları kesin olarak bilinmese de bilim insanları bu taneciklerin insan vücuduna zarar verdiğini söylüyor.

YİYECEK VE SU YOLUYLA YUTULABİLİR

Hollandalı uzmanların daha önce de yaptığı araştırmalar sonucunda, bahsedilen mikroplastik tanelerinin su yoluyla yutulabileceği gibi yiyecekler aracılığıyla da insan vücuduna karışabileceğini duyurmuştu. 

Bilim insanları bu parçacıkların hamile kadınların plesantaların da olduğunu da ifade etmiş ve doğan bebeklerin dışkısındaki mikroplastik oranının yetişkinlere göre 10 kat daha fazla olduğu saptanmıştı. 

MİKROPLASTİK NEDİR

Mikroplastikler, 5 mili metre’den daha küçük olan ve çevrede kirliliğe sebep olan, çoğunlukla petrol türevli olup suda çözünmeyen, düzgün şekilli veya şekilsiz polimerik parçacıklara verilen isimdir. Mikroplastikler küçük parçalar olduğu için, su filtrelerinden kolaylıkla geçerek göl, deniz ve okyanuslara karışır ve ciddi kirliliklere yol açar. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu