Teknoloji

Direniş Sürerken Rus Ordusu Yer Yer Geri Çekilmek Zorunda Kalıyor

İngiliz kaynakların açıklamalarına göre, Ukrayna güçleri Rus ordusunu başkent Kiev’in doğusunda geri püskürttü ve bir kasabada denetimi yeniden ele geçirdi. Rus askerlerinin destek sıkıntısı çektikleri belirtiliyor.

Bir aydır süren saldırılara rağmen Rus güçleri başkenti Kiev’de ilerleme sağlayamadı ve başkent yakınlarındaki bir kasabadan da çekilmek zorunda kaldı. Rusya’nın beklentisinin Kiev’i ele geçirip Cumhurbaşkanı Zelenski’yi devirmek olduğu belirten batılı kaynaklar Rusya’nın bu planının boşa çıktığına dikkat çekiyor.

Rus ordusu Kiev’i haftalardır kuzeybatı ve doğu yönlerinden ablukaya almıi olmasına rağmen ilerleme sağlayamadı. Bu noktada soğuk hava koşulları ve yeterli desteğin ve takviyenin sağlanamamasının Rus askerlerinin ilerlemesine ciddi anlamda engel oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Son açıklamalara göre Ukrayna güçleri başkent Kiev’in 35 km doğusundaki bir kasabada denetimi yeniden ele geçirdi. Ukrayna ordusunun benzer şekilde Rus askerlerini şehrin kuzeybatısındaki pozisyonlardan da geri çekilmeye zorladıkları belirtiliyor.

Benzer şekilde Mariupol ve Çernigiv gibi şehirlerde de sert bir direniş sürüyor. Rusya’nın bu noktada liman şehri Odesa’ya döneceği ve buraya güçlü bir saldırı yapma olasılığından bahsediliyor.

Ukrayna bu aşamada müttefik ülkelerden savunmasını güçlendirmek adına her tür askeri mühimmat ve silah desteğinin arttırılmasını istiyor.

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu