Teknoloji

“Elimiz Bomboş Dolaşıyoruz”

İSTANBUL – Türkiye’de enflasyon oranı yüzde 61,14 ile son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken, VOA Türkçe’nin mikrofon uzattığı Mısır Çarşısı’na alışveriş yapmak için gelenler hayat pahalılığından şikayet etti ve enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

VOA Türkçe, İstanbul’daki tarihi Mısır Çarşısı’nda alışveriş yapanlara açıklanan enflasyon oranıyla ilgili görüşlerini sordu.

Enflasyonun, TÜİK tarafından açıklanan rakamın çok üzerinde olduğuna inandığını söyleyen emekli Emin Çapan, “Bu enflasyon hesaplamasını yapanlara sormak istiyorum, neye göre hesap yapıyorlar? Bu matematiksel bir hesap değil. Her şeye en az yüzde 60 ila yüzde 100 arasında zam var. Bu enflasyon rakamları hiç kullanmadığımız şeyler üzerinden hesaplanıyorsa vay halimize” diye konuştu.

TÜİK, Mart ayı enflasyonunu yüzde 61,14 olarak açıklasa da, son yıllarda bağımsız ölçümler yapan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) oranın gerçeği yansıtmadığını ve yıllık enflasyonun yüzde 142 olduğunu bildirdi.

“Yüksek enflasyon sadece Türkiye’nin sorunu değil”

Mısır Çarşısı’nda alışveriş yapan Filiz Demiray ise yüksek enflasyonun sadece Türkiye’nin sorunu olmadığını söyledi.

Demiray, “Yüksek enflasyon dünya genelinde var. Bunu sadece Türkiye’ye bağlamak yanlış olur. Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde de gelişmekte olan ülkelerde de var. Bu dünyayı kapsayan bir kriz. Yüksek enflasyonu sadece Türkiye’ye bağlayıp da insanları galeyana getirmek saçma olur. Fiyatlarda bir yükseliş var. Petrol fiyatları yükseldi ve biz petrolü dışarıdan ithal ediyoruz. Bu da otomatikman her şeye yansıyor” ifadelerini kullandı.

Kamu emeklisi Alaaddin Ünlü ise, “TÜİK’in açıkladığı 61,14’lük yıllık enflasyon rakamı bana göre aylık enflasyon rakamıdır. Geçen sene 25-30 TL’ye aldığım ürünlerin fiyatları şu anda 75 TL-100 TL olmuş. Elimiz bomboş dolaşıyoruz. Ben kendime değil insanlara acıyorum. Allah herkese yardımcı olsun” dedi.

“Fiyat denetimi yapılmalı”

Emekli memur Selmay Yıldız, ürünlerdeki yüksek fiyatların sadece enflasyona bağlı olmadığını, stok yapanların da bunda payı olduğunu ifade etti. Yıldız, “Daha önceleri alışverişe giderken yanıma 2-3 çanta alırdım. Bir çantayı yetime, ihtiyaç sahipleri konu komşuya verirdim. Şimdi kendi çantamı zor dolduruyorum. Her şey çok pahalı. Maalesef fırsatçılar da var, bu fiyatlar denetlenmeli. Stokçulara ağır ceza ve yaptırım uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

Özel sektörden kısa sıra önce emekli olduğunu söyleyen Serpil Kaya ise, “Ben emekliyim, 3 bin 500 TL maaş alıyorum. Ev kendimin olduğu halde geçinemiyorum, Asgari ücretli ne yapsın? Günah değil mi bu kadar pahalılığa?” dedi.

“Enflasyon kesinlikle çok daha yüksek”

Özel sektörde çalışan Çetin Bayram da hayat pahalılığından yakınarak enflasyonun açıklanandan çok daha yüksek olduğunu ifade etti. Bayram, “Enflasyon kesinlikle çok daha yüksek. Fiyatlara yaklaşılmıyor. Bir ailenin ortalama 4 bin 250 TL alıp da kira, elektrik, doğalgaz faturaları ödemesine bir de çocuk okutmayı da eklersek gıdaya hiçbir şey kalmıyor. Alışveriş niyetine geldim fiyatlar çok yüksek. Normal gelirli bir vatandaş buralardan alışveriş yapamaz” diye konuştu.

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Başa dön tuşu