Teknoloji

Erdoğan ve Zelenski Telefonda Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada iki liderin Rusya-Ukrayna savaşında sahadaki son durumu ve müzakerelerin geldiği aşamayı ele aldıkları belirtildi.

Açıklamada Erdoğan’ın görüşmede NATO Liderler Zirvesi’nde Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik desteği bir kez daha vurguladığı belirtildi.

Erdoğan’ın ikili görüşmelerinde ise Türkiye’nin ‘‘aktif ve ilkeli’’ politikasını, ‘‘etkin diplomatik gayretlerini’’ kapsamlı biçimde liderlerle paylaştığını aktardığı belirtildi.

Açıklamada ‘‘Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Türkiye’nin elinden gelen tüm yardımları hayata geçirdiğini vurguladı’’ ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski de Twitter’dan yaptığı açıklamada Erdoğan ile görüşmesinde NATO zirvesinin sonuçlarını ele aldıklarını, mevcut diplomatik çabaların değerlendirmesini yaptıklarını kaydetti. Gıda krizini ve krizi önlemenin yollarını da konuştuklarını kaydeden Zelenski, ‘‘Türkiye’ye desteğinden dolayı minnettarım’’ ifadelerini kullandı.

Türk basını bugün Erdoğan’ın Ukrayna-Rusya müzakerelerinde altı ana konudan dördü üzerinde anlaşma sağlandığını ancak Ukrayna’nın doğusundaki Donbas ve Kırım konularında toprak tartışmalarının devam ettiği açıklamasına yer vermişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ise Türk basınında çıkan bu haberlerin ardından Facebook’tan yaptığı açıklamada ‘‘dört konu üstünde anlaşma sağlanmadı’’ demişti.

Kuleba, ‘‘Müzakere süreci çok zor. Ukrayna heyeti güçlü bir pozisyon aldı ve taleplerinden geri adım atmıyor. Her şeyden önce ateşkes, güvenlik garantileri ve toprak bütünlüğü konusunda ısrar ediyoruz’’ ifadelerini kullanmıştı.

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu