Son Dakika

Erdoğan’ın eski sağ kolu Turhan Çömez Ali Babacan’a fena yüklendi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan katıldığı bir programda, Ergenekon ve Balyoz tahliyelerinden şüpheleri olduğunu belirtmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktoru Turhan Çömez sosyal medya hesabından Ali Babacan’a tepki gösterdi.

Çömez paylaşımında, “Bizim de seninle ilgili şüphelerimiz var…” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Flash TV’de Orhan Uğuroğlu’nun sunduğu Serbest Bölge isimli programa konuk oldu.

Orhan Uğuroğlu, Ali Babacan’a, “Hukuka aykırı işler yapanlar, demokrasimize kasteden, hukuk sistemimizi felç eden FETÖ’nün bulandırdığı suda temizlenemezler” sözlerinde ne demek istediğini sordu.

Babacan, “Türkiye’de en önemli sorun yargının bağımsız olmaması. Hükümetin sürekli yargıya müdahaleleri ile işi götürmesi. Ve özellikle siyasi içerikli yasalarda yargının hükümetin etkisi altında karar almaya zorlanması çok önemli bir sorun. Bağımsızlık ayrı ama tarafsızlık ayrı bir konu. Yargının bağımsız ve tarafsız çalışmadığı hangi dava olursa olsun bizim içimiz rahat değil açıkçası. Ama bağımsız ve tarafsız değilse bir yargının aldığı kararla ilgili bizim hep şüphelerimiz oluyor.”

NE DEMİŞTİ?

Ali Babacan geçen hafta Ankara Sincan’da katıldığı “Gençlik Buluşması” adlı etkinlikte bir gencin Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına ilişkin sorusu üzerine “Türkiye’de maalesef yakın tarihimizde, ordumuz içerisinde bu tür eğilimler, ‘Siyaset bazen ülkeyi yoldan çıkarır, biz buradayız, ordu olarak el koyarız, şekle sokarız’ diyen bir zihniyet olmuştur. Bu tür hazırlıklar içinde olanlarla ilgili devlet mücadele etmelidir. Dolayısıyla tüm bu süreçlerin Ergenekon, Balyoz, adı ne olursa olsun bunların bağımsız ve tarafsız yargı süreçlerinden geçtikten sonra ancak şöyledir ya da böyledir diyebiliriz. Böyle silmece FETÖ’nün etkisi altındaki yargının uğraştığı Ergenekon, Balyoz sürecine de biz karşıyız. Ama sırf ‘FETÖ’cüler uğraştığına göre bunların hepsi ak pak suçsuz insanlardır’ da demeye de karşıyız. İkisinin de yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bağımsız ve tarafsız yargı eliyle incelenmedikçe bu süreçlerin hiçbirisine doğru ya da yanlış demenin biz doğru olmadığını düşünüyoruz” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu