Son Dakika

‘Erdoğan’ın kuyusunu kazıyorlar’ diyen Cemal Enginyurt iki isim verdi

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili , Seçim Kanunu’nda değişik öngören teklif hakkında çok konuşulacak değerlendirmelerde bulundu. TBMM’den basın toplantısı düzenleyen Cemal Enginyurt, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Feti Yıldız ile Hayati Yazıcı kuyunu kazdı. Bu baraj sistemi bu seçim sistemi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sonunu hazırlayacaktır. Sonunuz geldi. Kendi elinizle sonunuzu getirdiniz” ifadelerini kullandı.

“MEMLEKETİN GELDİĞİ HALE BAKIN”

Cemal Enginyurt’un açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“( Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun’un, kırmızı ete yapılan yüzde 48’lik zam için “Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık” açıklaması) Bir ülke düşünün ki kuyruklar fazla diye ete yüzde 48 zam yapılıyor. Memleketin geldiği hale bakın. Ne Cumhurbaşkanı sesini çıkarıyor ne de başkaları sesini çıkarıyor. 

“KENDİ ELİNİZLE KENDİ SONUNUZU GETİRDİNİZ”

(Seçim Kanunu’nda değişiklik teklifi) Baraj yüzde 7’ye düşürülmüş böylece büyük bir lütufta bulunmuşlar güya demokrasinin önünü açmışlar. 20 yıl önce Sayın Erdoğan televizyonlarda gezerken “Baraj yüzde 1 olmalı” diyordu. Şimdi yüzde 7’ye düşürmüş. Ne zaman? Tam 20 yıl sonra. Ben sizler aracılığıyla Sayın Cumhurbaşkanı’nı uyarıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Feti Yıldız ile Hayati Yazıcı kuyunu kazdı. Bu baraj sistemi bu seçim sistemi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sonunu hazırlayacaktır. Sonunuz geldi. Kendi elinizle sonunuzu getirdiniz.

“BARAJ YÜZDE 3’E DÜŞÜRÜLSÜN”

Cumhur İttifakı olarak yüzde 30’u geçemezsiniz. Yüzde 30 ile de çıkaracağınız vekil sayısı 200-250 arasında kalır ve Meclis’teki çoğunluğu kaybedersiniz. Cumhurbaşkanlığı’nı zaten kaybettiniz. Çünkü yüzde 50 artı 1 oradaki baraj. Seçim sistemindeki barajı yüzde 7’ye düşürmek ne işinize yarıyor. Burada maksadınız Millet İttifakı’nı bölmek, parçalamak. Böyle bir niyet içindesiniz. Ama bunda başarılı olamazsınız. Niyetiniz hakikaten Millet İttifakı’nı bölmek, parçalamaksa partilerin ayrı ayrı seçime girmesiyse niyetiniz, o zaman ben yasa Meclis’e gelmeden bir öneride bulunayım. Yüzde 3’e düşürün o zaman.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu