Son Dakika

Hayvan ölümleri et ve necas-et…

Bu yazının yazıldığı saatlere kadar kimse yalanlamadı… CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya hesabından uçaklarla nakledilen canlı hayvan görüntüleri paylaşarak 2021 Kasım-Aralık aylarında Katar’a satılan küçükbaş hayvan sayısının 2.5 milyonu bulduğunu ileri sürdü. Karabat, “Katar ve İran gibi ülkeler Ramazan ayı öncesinde et arzını Türkiye’den ithal ettikleri canlı hayvanlarla güvence altına aldılar. Bizde ise et sıkıntısı olduğu için Et ve Süt Kurumu, ‘Ramazan ayı öncesinde ete yüzde 48 zam’ yaptı” dedi.

***

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, Dünya Gazetesi’nden Ali Ekber Yıldırım‘a konuştu ve zammı şöyle izah etti:

“Bizim fiyatlar çok düşüktü, piyasanın yüzde 66 daha altında bir fiyatımız vardı. Bu nedenle çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı arttırdık. Ama yine de piyasaya göre yüzde 15 daha düşük bir fiyat var. Karkas etin fiyatı 80 lira olmuş bizim 56 liradan kıyma satmamız zaten mümkün değildi.”

***

Denizli kaynaklı ajans haberlerine göre 23 Şubat 2022 Çarşamba günü Pamukkale ilçesi Karataş Mahallesinde geçimini çobanlık yaparak sağlayan 2 çocuk babası Doğan Özcan ve eşi Feride Özcan‘ın ağılına gelen Pamukkale İlçe Tarım Müdürlüğü görevlileri, herhangi bir yan etkisinin olmadığını belirterek 150 keçiye aşı işlemi gerçekleştirdi. Aşı yapılan 150 küçükbaş hayvandan çoğunluğu gebe 70 tanesi 25 gün içerisinde telef oldu. Veterinerler, hayvanların ölüm sebebinin aşı olabileceğini iddia etti.

***

Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesindeki bir çiftçinin hayvanlarında, kan emen sineklerle bulaşan, sığırların yanı sıra diğer geviş getiren hayvanlarda da görülen “mavi dil” hastalığına rastlandı.

Bölgede 10 kilometre çapında karantina bölgesi oluşturuldu, bölgeye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.

***

Özetle verdiğim bu haberleri sosyal medyada değerlendirenler var:

Erkan Trükten: Yapay et, yapay süt için ortam hazırlanıyor.

Ali Osman Önder: Fiyatlar daha da yukarı çekilerek yapay kıtlık süreci yaşatılacak. Bol yağışa rağmen bunu İklim Krizi’ne bağlayacaklar. Paris İklim Anlaşması gereği enerji ve gıda krizi oluşturulacak. Amacı özel araç kullanımını yasaklamak, et ve süt tüketimini bitirmek. Yapay et!

Sahte Pandemi’yi Durdurun: Çiçek aşısı yapılan hayvanların ölüm haberleri sürekli geliyor. Yapay eti önümüze koymak için yapay bir et kıtlığı oluşturup etin fiyatını uçuracaklar,

Tera: Allah hiç kimseyi ‘Yapay et sağlıklıdır’ diyecek kadar yoldan çıkarmasın, kurban ibadetini yok sayacak kadar zulme saplamasın! Binlerce yıl et yiyerek güçlü kalabilen insanoğlunun önüne ot koyabilecek kadar vicdansız yapmasın!

Yunus Emre Özdemir: Zaten normal eti almaya paranız yetmiyor! O halde buyurun size yapay et yani necas-et verelim. Hem daha ucuz hem de daha sağlıklı! Afiyet olsun…

Kar Tanesi: Yapay et, yapay güneş, robot insanlar, sanal alem… Ruh yok, enerji yok, nur yok. Şeytanın davet ettiği sahte cennette yer almak istemiyoruz.

Mahmut Turgut: Yapay tohum, yapay et, yapay gıda, yapay DNA (mRNA), yapay kıtlık, yapay kıyamet, yapay insan (NFT), yapay para (Cryptocurrency) yapay evren (mertaverse), yapay zekâ eylemsel iken; gerçek kalır mı? Tanrı’yı oynamak ne demek?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu