Dünya

İngiliz OneWeb, uydularını Rus ajansı Roscosmos yerine Elon Musk’ın SpaceX’i ile uzaya gönderecek

İngiltere merkezli küresel iletişim şirketi OneWeb, uydularını yörüngeye göndermek için Rus uzay ajansı Roscosmos yerine Elon Musk’ın SpaceX’i ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Uydu endüstrisinde doğrudan rakip olan iki şirketin anlaşmasının içeriği ise açıklanmadı. İngiliz şirketin SpaceX ile ilk lansmanı bu yıl yapması bekleniyor.

OneWeb CEO’su Neil Masterson yaptığı açıklamada, “Uzayın sınırsız potansiyeli konusundaki ortak vizyonumuzu yansıtan destekleri için SpaceX’e teşekkür ediyoruz.” dedi.

OneWeb, Roscosmos’un teknolojinin askeri amaçlarla kullanılmayacağının garantisini talep etmesi ve İngiliz hükümetinin şirketteki hissesini satmasını talep etmesi üzerine, 4 Mart’ta yapılması planlanan uydu fırlatma işlemini iptal etmişti.

OneWeb, İngiltere’nin AB’nin uydu navigasyon sistemi Galileo’ya Brexit sonrası alternatif aradığı 2020’de İngiliz hükümeti ve Hint telekom devi Bharti Global tarafından iflastan kurtarıldı.

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’in kurucusu Musk, Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından uydu interneti sistemi projesi Starlink’i bu ülkede kullanıma açmıştı.

SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. Projenin 2027’de tamamlanması hedefleniyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali sonrası Batı’nın yaptırım uyguladığı Moskova ile birçok alanda anlaşmalar askıya alınmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu