Son Dakika

Kemal Kılıçdaroğlu: Toplumu bütün belalardan kurtacağız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İktidara Hazırız – Büyük Örgüt Buluşması’nda konuşuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından önemli başlıklar şöyle;

-Stratejik çalışmayan arkadaşımız köşeye çekilsin, bizim iktidara ihtiyacımız var, biz iktidar olmak istiyoruz

-En az ayda bir kez İl başkanı, ilçe başkanı, kadın kolları başkanı, gençlik kolları başkanı toplanıp ‘Ne oluyor’ diye düşünüp tartışması ve eksikliklerini görmesi lazım. Bunu yapmadığımız taktirde biz çalışmıyoruz. Nereye gidiyoruz, hangi kesimlere ulaşmamız lazım bunun çalışmalarını yapacaklar. Ayda en az bir kez.

Beşli çetelere karşı mücadele eden bir partiyiz

-Dolayısıyla toplantıya katılmak güzel, Türkiye’yi nasıl kurtaracağım diye konuşmak da güzel ama biz başka bir güzellik arıyoruz. Halkın desteğini nasıl alabiliriz, sorunları nasıl çözebiliriz ve halka güveni nasıl verebiliriz. Bunu yapmak zorundayız.

-Biz sosyal demokrat bir parti olarak fakirin, fukaranın yanında olan bir partiyiz. Oligarklara karşı mücadele eden bir partiyiz. Beşli çetelere karşı mücadele eden bir partiyiz. Haktan, hukuktan, adaletten yana bir partiyiz.

Sorunu yaşayan kişinin yanında olacağız

-Genel başkan olarak her salı konuşuyorum. Onun dışında toplantılarda konuşuyorum. Muhalefetin beni dinlediğinden çok daha fazla sizin dinlemeniz gerekir. Ben konuşuyorum, parti sözcümüz konuşuyor, grup başkanvekillerimiz konuşuyor.

-Yaptığımız açıklamalar eğer geniş kitlelere ulaşmak gerekiyorsa onu sizler oluşturacaksınız. İle, ilçeye gidecek olanlar sizlersiniz. Kadınlar evlere girecekler, anlatacaklar, dinleyecekler. Şanlıurfa’da üreticilerin elektrik sorunları vardı yanlarında durduk. Dolayısıyla sorunu yaşayan kişi çözümün adresi olarak CHP’yi görecektir bir süre sonra. Sorunu yaşayan kişinin yanında olacağız. O zaman biz güven vermiş olacağız.

-Bütün il başkanlarımız ve ilçe başkanlarımız zor koşullarda görev yapan, her türlü engele rağmen halka hizmet götürmeye çalışan belediye başkanlarımızın başarısını meydan meydan anlatmak zorundasınız. Başarıları anlattığımız zaman özgüvenimiz artacaktır. Başarılarımızın paylaşılması lazım. Kahvede, lokantada anlatacağız. Anlatmak zorundayız. Sokakta eleştiri olmaz, varsa başarılarımız anlatırız.

Aile destekleri sigortası

-Aile destekleri sigortası olması gerek. Aile birey sayısına göre kadının hesabına para yatırılacak. İnsan onuruna yakışan tablo budur. Diyelim ki engelli çocuğu var annenin. Anne evinde çalışırken emekli olacak. Pozitif ayrımcılık yapacağız. Önce bu ailenin çocuklarını işe alacağız. Bunu da kanuna koyacağız.

-Aile destek sigortası çıktığında engelli paraları daha artacak. Daha insani koşullarda olacak.

-Çocukların eğitim harcamaları, kreş dahil bu sigorta karşılayacak. Çocuk burslu olacak. Yurt içinde kendisinden ücret alınmayacak.

-Mevsimlik işçiler var. Bu ailelerin kalacakları yerler insani koşullara olacak. Çocuklara bu süreç içerisinde öğretmen atanacak.

-Tek başına yaşayanlar da bu sigortadan yararlanacak.

-Sigorta primi ödenmeyecek. Genel bütçeden kaynak aktarılacak.

-Karşılayacak para da var. Bu bir siyasi tercihtir. Paranızı ona göre harcarsınız. Bizim tercihimiz her ailenin yoksulluğunun giderilmesi.

-Sosyal devlet fakirin yanında olan devlettir. Kimsenin aç ve açıkta kalmayacağı devlettir. Yardımı lütuf olarak ele almaz. 

-Dünyanın saygıyla önünde eğildiği Mustafa Kemal Atatürk ne demişti: “Cumhuriyet bil hassa kimsesizlerin kimsesidir”. Bizim hedefimiz bunu gerçekleştirmek. Kimse benim sahibim yoktur dememelidir. Sosyal devlet herkesin arkasındadır.

-İşin özeti çalışırken kullanacağımız dil çok önemli. Önce bir dinleyin. Sizi eleştirebilir de, eleştirsin. Her kesimin yanında olacağız.

-İnanç üzerinden, kimlik üzerinden siyaset yapmıyoruz. Bizim siyasetimiz herkesin iş güç sahibi olması, üniversitelerin bilgi üretmesi, çiftçinin üretmesi…

-Toplumu bütün belalardan kurtaracağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu