Son Dakika

Kur korumalı sisteme yabancılar da dahil edildi. Faizler onlara akacak

Resmi Gazete’nin bir önceki gün yayımlanan sayısında Merkez Bankası tarafından yayımlanan tebliğler ile kur korumalı mevduat sisteminde düzenleme yapıldı. 

Düzenlemeye göre; altın hesabı, ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyelerini, kur korumalı mevduat hesaplarına çevirenlere, vade sonunda yenileme imkanı getirildi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğler ile kur korumalı mevduat sistemlerine katılan kişilere, vade sonunda hesaplarını yenileme imkanı getirildi.

Yurtdışında yaşayan ve kur korumalı mevduat sistemine dahil olan vatandaşlara da vade sonunda yenileme hakkı getirildi. Hesap sahibinin, talep etmesi halinde Merkez Bankası’nca belirlenen kapsam, usul ve esaslara göre yenileme hakkını kullanabileceği belirtildi. 

Bunun üzerine DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Gurbetçilerin Kur Korumalı Mevduat sisteminden yararlanması için yapılan değişikliğe ilişkin bir açıklamada bulunmuştu.

Babacan’ın paylaşımı şöyle:

Babacan, “Devleti batırma projesi tam gaz devam ediyor. Türkiye’deki enflasyondan etkilenmeyecek olmasına rağmen yabancılara da bu imkân verildi. Sayın Erdoğan; tüm dünyaya faiz vermeye mi karar verdiniz? Bu muydu sizin faizle mücadele dediğiniz?” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, düzenlemeyle yurtiçi yerleşik tüzel kişilerin sisteme dahil olabilmeleri tarih sınırı kalktı. Yurtiçi tüzel kişiler içinse sisteme dahil olabilecekleri tarih 31 Aralık 2021 olarak belirlendi. Yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurtiçi yerleşik tüzel kişilerin ise 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın hesabı, ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye çevrilebilecek. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu