Dünya

Londra’da olimpik yüzme havuzunda korkutan klor gazı sızıntısı

Londra’da olimpik yüzme havuzunun yer aldığı London Aquatics Centre’da havuzun dezenfekte edimesinde kullanılan klor gazında yüksek miktarda sızıntı meydana geldi.

Olay üzerine merkezin yer aldığı Queen Elizabeth Olimpiyat Parkı’ndaki 200 kişi tahliye edildi. Ciddi sonuçları olabilecek bir olay olarak tanımlanan sızıntı sonucunda solunum güçlüğü çeken onlarca kişiye parktaki tıbbi ekiplerce tedavi uygulandı. Olay üzerine bölgedeki ev ve işyerlerinden camlarını v kapılarını kapalı tutması istendi.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada olayla ilgili olarak acil durum ekipleriyle temasta olduğunu belirtti ve ambülanslarda birçok kişinin tedavi edildiğini, olay bölgesinin boşaltıldığını ve kordon altına alındığını kaydetti.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri gaz sızıntısının bir kimyasal reaksiyon sonucu klor gazının yüksek oranda açığa çıkmasıyla meydana geldiğini aktardı. Merkezi havalandırmaya çalıştıklarını belirten itfaiye yetkilileri, bu süreçte çevredeki binaların kapı ve pencerelerini derhal kapatması gerektiği uyarısında bulundu.

Klor gazının havayla karıştığında genellikle gözlerde yanma ve nefes sıkıntılarına yol açtığı biliniyor. Yanıcı olmayan bu kimyasal keskin çamaşır suyu kokusu nedeniyle hemen farkedilebiliyor.

London Aquatics Centre’ın sosyal medya hesapları üzerinden yapılan bilgilendirmede sabah saat 10:00 sularında merkezi kapatma kararı almalarının sebebi “Tesisi işleten şirketin makine odasına havuz kimyasallarını teslimatı sırasında açığa çıkan gaz sızıntısı” olduğunu belirtti.

Merkez ayrıca tesisin yeniden açılması için acil durum ekipleri ve işletme yönetiminden haber beklendiğini bildirdi.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda yüzme, dalış ve senkronize yüzme dallarındaki yarışmalara ev sahipliği yapan merkez 2014 yılında hizmete açılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu