Son Dakika

Mehmet Öz kovuldu. ‘Türk vatandaşlığından çıkarım’ demişti

Amerikalı doktor ve Pensilvanya Cumhuriyetçi Senatör adayı Mehmet Öz, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Joe Biden yönetiminin gün sonuna kadar istifasını istediğini söyledi ve istifa dilekçesini paylaştı.

CNN’in haberine göre, Joe Biden, Trump döneminde ataması yapılan danışmanların ve Amerikan Başkanlığı Konsey üyelerinin istifasını istedi. 

Mehmet Öz’ün Pensilvanya Eyaleti’nden Cumhuriyetçi Senatör adayı olmasının, Joe Biden’ın “tarafsız danışmanlık ve konsey üyeliği” ilkesiyle örtüşmediği söylendi ve istifanın bu gerekçe ile talep edildiği söylendi.

KOVULMA KARARI GİBİ İSTİFA İSTEMİ

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın özel kalem müdürü Gautam Raghavan tarafından elektronik posta ile Mehmet Öz’ün “derhal istifası” şu sözlerle istendi:

“Başkan Biden adına, Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi üyeliğinizden istifa etmenizi talep ediyorum. Lütfen istifanızı bana bugün mesai saatleri bitimine kadar gönderin. Eğer istifa dilekçeniz elimize ulaşmazsa, o zaman Konsey üyeliğinizi bu akşam 18.00’de iptal edeceğiz.”

MEHMET ÖZ KABUL ETMEDİ

Mehmet Öz, resmi sosyal medya hesabı üzerinden istifa istemine şu cevabı verdi: “Başkan Trump’a, beni bu önemli ve itibarlı göreve atadığı için müteşekkirim. Ancak istifa etmeyi düşünmüyorum. Joe Biden, kendisine tamamen itaat etmeyen kimseye katlanamayan otoriter birisi. Eğer Başkan Joe Biden sağlığı siyasete alet etmek istiyorsa, beni kovmak zorunda kalacak. Şu anda 40 yılın en büyük enflasyonu ve Ukrayna Savaşı yaşanıyor, öncelikli gündemi bunlar olmalı.”

SENATÖR SEÇİLİRSE VATANDAŞLIKTAN ÇIKACAK

Mehmet Öz, çifte vatandaşlığı Amerika’da tartışılmıştı. Pensilvanya’nın Cumhuriyetçi Senatör adayı David McCormick, Mehmet Öz’ün senatör olmasının sakıncalı olduğunu şöyle anlatmıştı: “Askerlik görevini Amerika’da değil, Türk ordusunda yaptı. Seçilmesi durumunda güvenlik brifingi alması sakıncalı.” 

Mehmet Öz bu eleştiriye senatör seçilmesi durumunda, Türk vatandaşlığından çıkacağını açıklayarak yanıt vermişti.

FETÖ’YE SAHİP ÇIKMIŞTI

Mehmet Öz’ün FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile ilgili sözleri de çok konuşulmuştu. Fethullah Gülen’e sahip çıkan açıklamalar yapan Mehmet Öz “Gülen’e dokunulamaz. Darbeye karıştığına dair güvenilir bir iddia yok. Pensilvanya’da kalacak” demişti. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu