Son Dakika

Microsoft, Nvidia, Samsung gibi şirketleri hackleyen ‘çete’ yakayı ele verdi: Liderleri 16 yaşındaki bir çocuk çıktı

İnternetin gittikçe daha çok yaygınlaşması birçok kolaylığı hayatımıza getiriyor ve oturduğumuz yerden istediğimiz şeyleri gerçekleştirebilmemize olanak tanıyor. Ancak verilerimizin dijital ortamlarda bulunması da siber saldırılar gibi korkutucu durumların oluşmasını sağlayabiliyor.

Son birkaç haftadır bu saldırılar artmış durumda. Lapus$ isimli bir hacker grubu teknoloji devlerini hedef alarak birçok verinin tehlikeye girmesini sağlamıştı. Bu saldırganlar; Nvidia, Samsung, Microsoft gibi teknoloji şirketlerine saldırı gerçekleştirmişti. Ayrıca gelen bir başka haber, grubun telekomünikasyon devi Vodafone’un da verilerini çaldığını iddia etmişti. Yani anlayacağınız kimliği belli olmayan bu grup oldukça büyük saldırılara imza atmıştı. Şimdi ise bu saldırganlar hakkında önemli bir gelişme yaşandı.

GRUBUN ARKASINDAN 16 YAŞINDA BİR GENÇ ÇIKTI

Webtekno’nun BBC’den aktardığı habere göre Londra Polisi, Lapus$ hacker grubu ile ilgili yeni bilgilere ulaştı. Gelen haberler, 16 yaşında olduğu belirlenen bir gencin Lapus$ grubunun arkasındaki isimlerden biri olarak suçlandığını gösterdi. Kolluk kuvvetleri yaptıkları açıklamada çete ile ile alakalı yedi gencin tutuklandığını belirtti. Ancak 16 yaşındaki şüphelinin tutuklananlar arasında yer alıp almadığı ise açıklanmadı.

Yasal sebeplerden dolayı ismi açıklanmayan gencin babası da BBC’ye verdiği demeçte oğlu için endişeli olduğunu, onu bilgisayarlardan uzak tutmaya çalıştığını aktardı. Bunun yanı sıra otizmli olduğu da kaydedilen gencin çevrim içi ortamlarda ‘White’ ve ‘Breachbase’ takma isimlerini kullandığı ve siber saldırılar sonucu milyoner olmayı başardığı ifade edildi.

SİBER SALDIRILARDAN 14 MİLYON DOLARLIK KAZANÇ ELDE ETMİŞ

Haberde gencin ‘iş ortakları’ ile yaşanan bir anlaşmazlık sonucunda rakip hackerlar tarafından ifşa edildiği de kaydedildi.

Ayrıca bu hackerların; gencin adını, adresini ve sosyal medya fotoğraflarını paylaştığı da gelen haberler arasında yer aldı. Sızdırılan ve içerisinde şüphelinin siber saldırıları ile ilgili bilgilerin bulunduğu bir biyografide de saldırılar sonucu gencin 300 Bitcoin (BTC); yani yaklaşık olarak 14 milyon dolarlık bir servete ulaşmayı başardığı belirtildi.

Son olarak ‘White’ takma isimli bilgisayar korsanının son bir yıldır siber güvenlik uzmanları tarafından takip edildiği ve Lapus$ bağlantılı olaylar dışında başka siber saldırılara da karıştığı yapılan açıklamalara eklendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu