Son Dakika

Nissan’ın eski CEO’suna tutuklama emri

PatronlarDünyası’nda yer alan habere göre; Nissan Motor eski Başkanı Carlos Ghosn finansal usulsüzlük iddiaları nedeniyle ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan kaçmış ve Lübnan’da olduğu iddia edilmişti. Fransız savcılar, eskiden Nissan-Mitsubishi ortaklığının da başında bulunan Ghosn ve 4 kişi için kendi zimmetlerine para geçirme suçlamasıyla uluslararası yakalama kararı çıkarıldığı duyurdu.

Söz konusu 4 kişinin ise Ghosn’un paravan olarak kullandığı iddia edilen ve Umman’da bir araç distribütörü olan milyarder Suhail Bahwan ve iki oğlu ile distribütör şirketin eski genel müdürü olduğu açıklandı.

Japonya’da hakkında yürütülen maddi usulsüzlük soruşturması dahilinde 108 gün tutuklu kaldıktan sonra kefaletle serbest bırakılan Ghosn, daha sonra “ağırlaştırılmış güven ihlali” ve “gelirini eksik bildirme” suçlamaları nedeniyle ev hapsine alınmıştı.

Japonya’dan firar eden Ghosn, Lübnan’a kaçarak dünya kamuoyunun gündemine oturmuştu. Hakkındaki iddiaları reddederek tutukluluğunu politik bir hamle olarak niteleyen Ghosn, asıl amacın kendisini inşa ettiği küresel ittifakın dışında bırakmak olduğunu savunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu