Dünya

Rusya’nın Ukrayna işgali: Savaşta son durum | Canlı blog

Rusya’nın Ukrayna topraklarında başlattığı işgale dair gelişmeleri aktardığımız canlı blog sayfası.

10:25

Çin, Rusya’nın G20’den çıkarılmasına karşı çıktı

AP

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Washington’un gelecek G20 toplantısına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davet edilmemesi girişimlerine Çin’den tepki geldi.

“Rusya, önemli bir G20 üyesidir” açıklamasında bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “Hiçbir üye ülkenin diğer bir üye ülkeyi gruptan çıkarma hakkı yoktur” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan salı günü yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sene sonunda Endonezya’da gerçekleşecek G20 Zirvesi’ne çağrılmaması ihtimalinden bahsetmişti.

“Rusya uluslararası toplum ve kurumlarda sanki hiçbir şey olmamış gibi tavır takınamaz” diyen Sullivan, “Bu kararın alınabilmesi için tüm müttefik ve ortaklarımızla görüşeceğiz” dedi. 

09:48

Alman Şansölye Scholz: Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı etkisini yitiriyor

AFP

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın saldırısının etkisini kaybetmeye başladığını açıkladı.

Almanya Federal Meclisi Bundestag’da milletvekillerine seslenen Alman Şansölye, “Gerçek olan savaşın Ukrayna’yı yerle bir ettiği. Bununla birlikte Vladimir Putin savaşı gerçekleştirerek Rusya’nın da geleceğini yıkıyor” dedi.

Kiev’in “Almanya’nın yardımına güvenebileceği”nin de altını çizen Scholz, “Ukrayna’da gün be gün yaşanan yıkıma rağmen Rusya’nın saldırısının da etkisini “yitirmeye” başladığını gördüklerinin altını çizdi. 

07:55

Ukrayna: 7 binden fazla Mariupol sakini gün içinde tahliye edildi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, gün içinde 7 binden fazla Mariupol sakininin tahliye edildiğini açıkladı.

Vereşçuk, sosyal medya üzerinden yayınladığı görüntüde, Ukrayna’da çatışmaların yaşandığı yerlerden sivillerin tahliye süreci ile ilgili bilgi paylaştı.

Mariupol sakinlerinin tahliyesi için insani yardım koridorlarını çalıştırdıklarını belirten Vereşçuk, “Berdyansk kentinden 1100 Mariupol sakini tahliye edildi. Ayrıca 5 bin 926 kişi şahsi araçlarla Mariupol şehrinden insani yardım koridorlarından Zaporijya kentine ulaştı.” dedi.

Mariupol’ün bazı köylerinde tahliyelerin Rus askeri güçlerince engellendiğini vurgulayan Vereşçuk, Berdyansk’a tıbbi ve gıda malzemelerini ulaştırdıklarını ve buradaki tahliyelere yarın devam edeceklerini dile getirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Herson kenti insani felaketle karşı karşıya

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Rus ordusunun abluka altına aldığı Herson şehrinin insani felaketle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Nikolenko, sosyal medya üzerinden Ukrayna’nın Herson kentindeki duruma dair açıklamalarda bulundu.

Rus askeri güçlerinin Herson’u kuşattığına dikkati çeken Nikolenko, şu ifadeleri kullandı:

“300 bin Herson sakini, Rus ordusunun ablukası nedeniyle insani felaketle karşı karşıya. Herson’daki gıda ve ilaç stokları neredeyse tükenmek üzere. Ancak Rusya, sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorlarını açmayı reddediyor.”

Rusya’nın eylemlerini “barbarca” şeklinde nitelendiren Nikolenko, bunun durdurulması gerektiğini vurguladı.

22.03.2022
22:01

Erdoğan, 23-24 Mart’ta Brüksel’de NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de düzenlenecek NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere 23-24 Mart’ta Belçika’ya ziyarette bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya-Ukrayna savaşının ele alınacağı zirvede, NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanmasının güçlendirilmesine yönelik tedbirler gözden geçirilecek.

Zirve toplantısında ayrıca, haziran ayında düzenlenmesi planlanan Madrid Zirvesi’ne giden süreçte ittifakın geleceğini şekillendirmek üzere atılacak adımlar ve alınacak kararlar hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, zirve marjında, katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirmesi de planlanıyor.

22.03.2022
20:34

Rusya’dan “nükleer silah” açıklaması

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov CNN International’a verdiği demeçte, Moskova’nın Ukrayna’da nükleer silahları yalnızca Rusya’ya karşı “varoluşsal bir tehdit” ile karşı karşıya kalması durumunda kullanacağını söyledi.

Peskov, “Bizim bir iç güvenlik doktrinimiz var, bu halka açık, nükleer silah kullanımının tüm nedenlerini orada okuyabilirsiniz” dedi.

Peskov, ülkelerine yönelik “varoluşsal bir tehdit” görmeleri durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silahlara başvurabileceğini söyledi.

22.03.2022
17:13

BM Genel Sekreteri Guterres: Ukrayna’ya karşı savaş kazanılamaz

AP

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’nın bir ay önce Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın “kazanılamayacağını” belirterek, “Er ya da geç, savaş alanından barış masasına geçilmesi gerekecek. Bu kaçınılmaz ama tek soru şu: Daha kaç hayat kaybedilmeli? Kaç bomba düşmeli?” dedi.

Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, savaşın başladığı 24 Şubat’tan beri korkunç acı ve yıkım yaşandığını, sivillere “sistematik bombardımanlarla terör saçıldığını” söyledi.

“Mariupol düşse bile Ukrayna şehir şehir, sokak sokak, ev ev ele geçirilemez.” diyen Guterres, “Bu savaş kazanılamaz. Er ya da geç, savaş alanından barış masasına geçilmesi gerekecek. Bu kaçınılmaz ama tek soru şu: Daha kaç hayat kaybedilmeli? Kaç bomba düşmeli?” ifadesini kullandı.

Savaşı sürdürmenin ahlaki olarak kabul edilemeyeceğine, siyasi olarak savunulamayacağına ve askeri anlamda “saçmalık” olduğuna dikkati çeken Guterres “Savaşı durdurma ve barışa bir şans verme zamanı. Bu korkunç, saçma savaş son bulmalı.” dedi.

22.03.2022
17:00

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Savaşın bitmesi ancak Putin’le görüşmekle mümkün

AP

Ukrayna Devlet Başkanı Vlidimir Zelenskiy, Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmeden ülkesindeki savaşı bitirmenin müzakere edilmesinin mümkün olmadığını söyledi. 

Rusya’dan ‘liderlerin müzakeresi için zemin oluşmadı’ açıklaması gelmesine karşın Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy savaşı bitirme müzakeresinin Putin’le yapılması gerektiğini vurguladı.

Avrupa kamu televizyon ağlarına konuşan Zelenskiy, olası böyle bir toplantıda işgal altındaki Ukrayna topraklarının geleceğini tartışabileceğini, ancak sorunu çözmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulacağını söyledi

Zelenzkiy, “Rusya Federasyonu başkanıyla bir görüşmemiz olana kadar, savaşı durdurmak için ne yapmaya hazır olduklarını veya şu veya bu uzlaşma için hazır değilsek ne yapabileceklerini gerçekten anlayamayacağımıza inanıyorum” dedi.
 

22.03.2022
16:28

BM: Ukrayna’da en az 953 sivil öldü

AP

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’da en az 953 sivilin hayatını kaybettiğini, 1557 sivilin yaralandığını, saldırıların ardından 3 milyon 557 bin 245 mültecinin komşu ülkelere geçtiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğince (BMMYK) yapılan açıklamada, Ukrayna’daki mülteci krizine ilişkin çeşitli kaynaklardan edinilen veriler paylaşıldı.

Açıklamada, 24 Şubat-21 Mart’ta yarıdan fazlası Polonya’ya olmak üzere Ukrayna’dan 3 milyon 557 bin 245 mültecinin komşu ülkelere geçtiği belirtildi.

Ukraynalıların komşu ülkelerden en çok Polonya (2 milyon 113 bin 554), Romanya (543 bin 308) ve Moldova’ya (367 bin 913) geçtiği aktarılan açıklamada, Donetsk ve Luhansk bölgelerinden 21-23 Şubat’ta 113 bin kişinin Rusya’ya geçiş yaptığı kaydedildi.

Ukrayna’dan komşu ülkelere giden mültecilerin yüz binlercesinin buradan diğer Avrupa ülkelerine geçtiği biliniyor.

Öte yandan, BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) dün yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna içinde 6,48 milyon sivilin yerinden edildiği, böylelikle komşu ülkelere geçen mültecilerle birlikte yerinden edilen Ukraynalıların toplam sayısının 10 milyona ulaştığı bildirilmişti.

En az 953 sivil hayatını kaybetti

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine göre ise Rusya-Ukrayna savaşında 24 Şubat-21 Mart’ta en az 953 sivil hayatını kaybetti, 1557 sivil ise yaralandı.

Açıklamada, sivil ölü ve yaralı sayısının tespit edilenden çok daha yüksek olabileceği uyarısı yapıldı.

BM, Ukrayna’da sivil kayıplara ilişkin sadece teyit edebildiği rakamları açıklıyor. Ukrayna makamlarına göre ise hayatını kaybeden sivillerin sayısı binlerle ifade ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ), yapılan açıklamada da 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da sağlık kuruluşlarına 62 saldırının belirlendiğini, bunun sonucu olarak da 15 kişinin hayatını kaybettiği ve 37 kişinin yaralandığı aktarıldı.

22.03.2022
15:12

‘Ukrayna’da 10 bin Rus asker öldü’ haberine Rus gazetesinden açıklama: Hacklendik 

Rusya’nın Ukrayna’da yaklaşık 10 bin asker kaybettiği yolunda bir haber yayınlayan Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, internet sayfalarının hacklendiğini açıkladı. 

Komsomolskaya Pravda gazetesinde, Rusya İçişleri Bakanlığı’nı kaynak gösteren Ukrayna’da yaklaşık 10 bin Rus askerinin öldüğünü yazan bir haber yayınlandı. Haber kısa süre sonra yayından kaldırıldı. 

Ukraynalıların sosyal medyadan ekran görüntüsünü paylaştığı haberle ilgili açıklama yapan gazetenin Kremlin Muhabiri Alexander Gamov, çalıştığı yayın kuruluşunun internet sitesinin hacklendiğini söyledi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ile düzenlenen günlük video basın toplantısında soruyu cevaplayan Gazeteci Gamoz, “İnternet sayfamızın hacklenmesi sonucu bu yanlış bilgi bir süre yayında kaldı” dedi. 

22.03.2022
14:00

Kuşatma altındaki Mariupol için Rusya’ya çağrı: Sivillere koridor açılsın

AP

Rusya’nın Ukrayna işgaline başlamasından kısa süre sonra kuşatılan liman kenti Mariupol’a yardım ulaştırılması ve sivillerin kentten tahliyesi için Moskova yönetimine çağrı yapıldı. 

Kuşatma öncesi 400 bin kişinin yaşadığı Ukrayna’nın güney kenti, Ruslar tarafından tamamen kuşatılmış durumda. İtalya Parlamentosu’na hitap eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenkiy, “Kentte hiçbir şey kalmadı” dedi. 

Zelenkiy’nin konuşması sırasında da Mariupol kent konseyi, Rus güçlerinin iki büyük bombayla şehri vurduğunu açıkladı ancak ölü ve yaralı sayısı hakkında detay paylaşmadı. Konsey açıklamasında Rus güçlerinin Mariupol’ü ‘yerle bir ederek ölü hale getirmeyi amaçladığı’ savunuldu. 

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk ise kentteki siviller için insani koridor açılmasını talep etti. Veraşuk, Rusya’nın ültimatomuna karşılık da kenti teslim etmeyeceklerini ve güçlerinin savaşmaya devam edeceğini aktardı.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu