Dünya

Rutte ile görüşen Erdoğan: Ukrayna savaşından tek çıkış yolu diplomasi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin olarak, “Şartların zorluğunun farkındayız ancak diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. İki lider baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısından öne çıkan bazı satır başları şöyle:

Erdoğan, “(Rusya-Ukrayna savaşı) Şartların zorluğunun farkındayız ancak diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz.”

“(Hollanda ile ticaret hacmi) İlk etapta 15 milyar dolar, ardından 20 milyar dolar hedefini birlikte ortaya koyduk.”

“Avrupa Birliği’nin kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan, artık üyelik müzakerelerini açmasını Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerine süratle başlamasını bekliyoruz.”

“NATO’da berabersek dayanışmamızı ortaya koymamız lazım. Savunma sanayiine yönelik adımlarda NATO üyesi ülkeler olarak dayanışma içerisinde olmamız lazım.”

“(Odessa’dan sürüklenen mayınlar) MSB her türlü tedbirini alıyor, almakta ve gereği neyse yapılacaktır, yapılmaktadır. Hiç endişeniz olmasın.”

Rutte: Türkiye kilit rol oynuyor

Hollanda Başbakanı Rutte ise Türkiye’nin Rusya-Ukrayna ihtilafı müzakerelerinde kilit bir rol oynadığını söyleyerek, “Sayın Erdoğan’ın bu rolü üstlenmesinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi. Rutte konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye (NATO’da) ittifak için çok büyük siyasi ve askeri öneme sahiptir. İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) açık hattı olan nadir ülkelerden Türkiye’yi (arabuluculukta) desteklediğimizi söylemek isterim”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu