Son Dakika

Samsung ve Microsoft’un hackeri bir çocukmuş

Geçtiğimiz günlerde  Nvidia, Samsung, Microsoft gibi teknoloji şirketlerine saldırı gerçekleştirmişti. Ayrıca gelen bir başka haber, grubun telekomünikasyon devi Vodafone’un da verilerini çaldığını iddia ediliyordu. Bu saldırıları Lapus adlı grup üstlenmişti. Meğerse bu grubun arkasında 16 yaşında bir çocuk varmış. Bu yolla 14 milyon dolar servete ulaşmış

Grubun arkasından 16 yaşında bir çocuk çıktı

WebTekno’dan elde edilen bilgilere göre; Birleşik Krallık’ta bulunan Londra Polisi,  Lapus$ hacker grubu ile ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. Gelen haberler, 16 yaşında olduğu belirlenen bir gencin Lapus$ grubunun arkasındaki isimlerden biri olarak suçlandığını gösterdi. Kolluk kuvvetleri yaptıkları açıklamada çete ile ile alakalı yedi gencin tutuklandığını belirtti; ancak 16 yaşındaki şüphelinin tutuklananlar arasında yer alıp almadığını açıklamadı.

Yasal sebeplerden dolayı ismi açıklanmayan gencin babası da BBC’ye verdiği demeçte oğlu için endişeli olduğunu, onu bilgisayarlardan uzak tutmaya çalıştığını aktardı. Bunun yanı sıra otizmli olduğu da kaydedilen gencin çevrim içi ortamlarda ‘White’ ve ‘Breachbase’ takma isimlerini kullandığı ve siber saldırılar sonucu milyoner olmayı başardığı ifade edildi.

Londra Polisi son olarak çete ile ilgili devam eden soruşturma ile bağlantılı olarak tutuklanan 7 gencin 16 ila 21 yaşları arasında olduğunu, hepsinin soruşturma altında serbest bırakıldığını belirtti. Ayrıca siber saldırılara yönelik araştırmaların devam edeceği de yapılan açıklamalarda yer aldı.

Siber saldırılardan 14 milyon dolarlık kazanç elde etmiş

Şüphelinin babası yaptığı açıklamalarda oğlunun hep bilgisayar oynadığını düşündüğünü aktarırken, son zamanlara kadar siber saldırılar ile alakalı hiçbir şeyden haberinin olmadığını ifade etti. BBC de haberinde gencin ‘iş ortakları’ ile yaşanan bir anlaşmazlık sonucunda rakip hackerlar tarafından ifşa edildiğini bildirdi.

Ayrıca bu hackerların; gencin adını, adresini ve sosyal medya fotoğraflarını paylaştığı da gelen haberler arasında yer aldı. Sızdırılan ve içerisinde şüphelinin siber saldırıları ile ilgili bilgilerin bulunduğu bir biyografide de saldırılar sonucu gencin 300 Bitcoin (BTC); yani yaklaşık olarak 14 milyon dolarlık bir servete ulaşmayı başardığı ve Lapus$ çetesinin içinde yer aldığı kaydedildi.

Son olarak ‘White’ takma isimli bilgisayar korsanının son bir yıldır siber güvenlik uzmanları tarafından takip edildiği ve Lapus$ bağlantılı olaylar dışında başka siber saldırılara da karıştığı yapılan açıklamalara eklendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu