Son Dakika

Savaş mağduru 14 yaşındaki tenisçi Fedor Zalevsky’e Adana kucak açtı! Maille yardım istedi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik müdahalesi, spor dünyasını da derinden etkiledi. Bazı sporcular, ülkeden ayrılmak durumunda kaldı ve farklı noktalara dağıldı.

Ukrayna’nın Odessa kentinde yaşayan Fedor Zalevsky ve ailesi de Rusya’nın saldırı başlattığı 24 Şubat’ta tedirginlik yaşadı. Annesi Julia (42), babası Evgeny (43) ve kız kardeşi Polina (6) ile ülkesinden kaçan Fedor Zalevsky, 25 Şubat’ta sınırı geçip Moldova’ya ulaştı.

TENİS KULÜPLERİNE MAİL YOLLADI

Aile daha sonra yakınlarının bulunduğu Romanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya gitti. Gelecekte tenisle bağını koparmak istemeyen Fedor Zalevsky, bu süreçte bazı tenis kulüplerine yardım mailleri gönderdi.

“DERSLERİME DEVAM ETMEK İSTERİM”

Adana’da, bünyesinde uluslararası akademinin de bulunduğu tenis kulübüne de mail gönderen Zalevsky, “6 yaşından beri profesyonel olarak tenis oynuyorum. Şu anda Ukrayna Tenis Federasyonu’nun bir oyuncusuyum. Savaş yüzünden ailemle birlikte Ukrayna’yı terk etmek zorunda kaldım. Şu anda tenis kariyerime devam etme ve antrenman yapma fırsatım yok. Mali açıdan zor zaman geçiriyoruz ama tenis derslerime çok devam etmek isterdim. Çünkü tenis en sevdiğim spordur ve tüm hayallerim, gelecek planlarım onunla bağlantılıdır. Sizden kulübünüzde antrenman yapma ve kendimi kanıtlama fırsatı vermenizi rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

AİLESİYLE BİRİLKTE ADANA’YA YERLEŞTİRİLDİ

Tenis kulübünün, bu talebe olumlu yaklaşmasıyla Fedor, annesi Julia ve kız kardeşi Polina, 16 Mart’ta Adana’ya getirildi, babası Evgeny Zalevsky ise Romanya’daki kız kardeşinin yanında kaldı. Antrenmanlarına başlayan Fedor, kulübün misafirhanesine, annesi ve kız kardeşi ise kulübün kiraladığı eve yerleştirildi.

“BÖYLE BİR İMKAN SUNULDUĞU İÇİN ŞANSLIYIM”

Antrenman sonrası basın mensuplarına konuşan Fedor Zalevsky, bir an önce savaşın bitmesini ve insanların barış içinde yaşamasını istediğini söyleyerek, “Paramız yoktu. Durumumuz çok kötüydü. Ülkeler arası dolaşacak gücümüz yoktu ve bu yüzden mail gönderdim. Çünkü tenis çok kolay bir spor değil. Orada şu an zor durumda olan bir sürü tenis sporcusu var. Ben böyle bir imkan sunulduğu için şanslıyım. Önümüzdeki 6 ayı Türkiye’de planlıyorum. Haziran ve temmuz aylarında Türkiye’de yapılacak olan turnuvalara katılacağım. Yaşanacak olaylara ve durumlara göre pozisyon alacağız” dedi.

FEDORUN ANNESİ JULIA: “BURASI BİZİM İÇİN RÜYA GİBİ”

Fedor’un annesi Julia ise yaşadıklarını anlatarak, “İnsanlar koşuşup, siren verilince savaşın başladığını anladık. Çocuklarımı alıp, kara yoluyla kaçtık. Polonya’dayken tenis akademisi arayışına girdik. 7-8 ay önce Adana’ya turnuvaya gelmiştik. Buradaki imkanları görmüştük. Oğlumun hayali de böyle bir kulüpte tenis kariyerini sürdürmekti. Mersin’de yaşayan arkadaşlarımızın aracılığıyla kulüple ilgili bilgileri aldık, mail gönderdik, yardım istedik. Kulüp yönetimi de bize kapılarını açtı. 16 Mart’ta da Türkiye’ye geldik. Burası bizim için rüya gibi. Türk insanı çok misafirperver. Burada cennette gibi hissediyoruz kendimizi” diye konuştu.

KULÜP BAŞKANI KONUŞTU

Kulüp başkanı Ali Refah Keskin de “Biz bir çocuğa dokunduk ve birkaç çocuğa da dokunmak için bağlantılara geçtik. Spor, barışın ve kardeşliğin öncüsüdür. Biz de bunun için yönetim kurulu olarak elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu