Son Dakika

Seçim yasasındaki tuzak karikatür oldu

Kazançlı Haber Gazetesi’nin ödüllü karikatüristi Emre Ulaş, gündeme ilişkin yine bomba bir yorumla geldi.

Seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesini de içeren seçim kanunu teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu’nda 17 saat süren tartışmaların ardından kabul edildi.

Önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi öngörülen teklife göre, seçimlerde yüzde 10 olarak uygulanan ülke seçim barajı yüzde 7’ye indiriliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden yaklaşık üç yıl sonra, Seçim Kanunu’ndaki ‘Başbakan’ ibareleri çıkartılıyor.

Düzenleme ile; ittifakın aldığı oy toplamı ülke barajını geçtiği takdirde, seçim çevrelerinde milletvekili hesabı ve dağılımı, ittifak içinde yer alan her bir partinin o seçim çevresinde almış olduğu oy sayısı dikkate alınarak yapılacak. İttifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin çıkaracağı milletvekili sayısı, her seçim bölgesinde ittifak içinde elde ettiği oy sayısı esas alınarak belirlenecek.

Seçime katılma yeterliliği elde eden parti, Siyasi Partiler Kanunu’nda öngörülen ve parti tüzüğünde belirtilen süreler içerisinde ilçe, il ve büyük kongrelerini üst üste iki defa ihmal etmemiş olma koşuluyla seçime katılma hakkını muhafaza edecek. TBMM’de grup kurmuş olmak, seçime katılabilmenin yeter şartından biri olamayacak.

İşte Emre Ulaş’ın o karikatürü:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu