Son Dakika

Sedat Peker’in otelini bulan yöntem: 292 ölü… Ukraynalı askerlerin vahim hatası

Rus ordusunun 18 Mart’ta Mıkolayiv şehrindeki bir kışlaya düzenlediği füze saldırısı sonucunda 292 Ukrayna askeri öldü. Ukrayna askerlerinin bulunduğu konumun, sosyal medyaya yüklenen görüntüler sonucunda ifşa olduğu ortaya çıktı. Askerlerin kaldığı yerin bulunması işleminde, Sedat Peker’in kaldığı otelin konumunu deşifre eden jeolokasyon yöntemi kullanıldı.

Rus ordusunun 18 Mart’ta düzenlediği füze saldırısı sonucunda, aralarında birçok yabancı gönüllünün ve paralı askerin de bulunduğu 292 Ukrayna askeri öldü.

Olay, Ukrayna’nın bu savaşta tek seferde verdiği en büyük askeri kayıp oldu.

Rus güçlerinin, Ukrayna ordusunun ve yabancı paralı askerlerin gizli konumunu nasıl bulduğu ortaya çıktı.

“Bir şeyin dünya üzerindeki konumunu bulma işlemi” olarak bilinen Jeolokasyon, sosyal medyada yükselen bir trend haline geldi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, sosyal medyada paylaşılan fotoğraflardaki detaylar üzerinden, o fotoğrafın çekildiği konumu koordinatları ve uydu görüntüsüyle birlikte bulabiliyor.

Devletlerin istihbarat güçlerinin, bu konuda oldukça uzman. Bu sebepten dolayı, çatışmaya giren ordularda akıllı cep telefonları yasaklanıyor.

YABANCI GÖNÜLLÜLER İFŞA ETTİ

Ukrayna ordusunun tek seferde verdiği en büyük kaybın yaşandığı saldırıda, askerlerin kaldığı binanın konumu, sosyal medyaya yüklenen video ve fotoğraflar yüzünden ifşa oldu.

Videolar ve fotoğraflar, Ukraynalı askerlerle aynı binada konaklayan yabancı gönüllüler ve paralı askerler tarafından sosyal medyaya yüklendi. 

Videoda, yabancı paralı askerler ve gönüllüler, müzik çalıp şarkı söylerken görülüyor.

Yabancı gönüllülerin ve paralı askerlerin Reddit’e yüklediği video

RUS İSTİHBARATI SOSYAL MEDYADA GÖRDÜ

Özellikle Amerika’da ve Avrupa’da popüler olan sosyal medya uygulaması Reddit’te paylaşılan görüntüler, Rus istihbaratının radarına takıldı.

Binanın içindeki kolon, gölgelerin açısı, o anda baz istasyonlarına bağlanan ve internete bağlanan yabancı telefon numaralarının saptanması gibi pek çok ipucu toplandı. Telefon sinyallerinin izini süren Rus istihbaratı, görüntülerin Mıkolayiv şehrinden yüklendiğini tespit etti.

Rus istihbaratı ayrıca, videodaki seslerin frekanslarıyla oynayarak, insan seslerini kıstı ve civardaki böcek, kuş, uzaktan gelen araba sesi vb. sesleri ayırt etti. 

Bu karakteristik bilgileri toplayan ve görüntülerin yüklendiği şehri saptayan Rus istihbaratı, hem binanın kolonundan hem de bilgilerden yola çıkarak, 300’den fazla askerin konakladığı binanın konumunu buldu.

Rus ordusu, o binaya yarım tonluk harp başlığı taşıyan Kalibr füzeleriyle nokta atışı yaptı. Aralarında yabancı gönüllü ve paralı askerlerin de bulunduğu, 292 Ukrayna askeri öldü.

Bölgedeki birliğin, Rus kontrolündeki stratejik öneme sahip Herson şehrine yapılacak bir karşı taarruz hazırlığı içinde olduğu bildirildi. Ukrayna Medyası, Ukrayna Özel Kuvvetleri mensuplarının da ölenler arasında olduğunu açıkladı.

Videodaki görüntüler ile yıkım sonrası çekilen fotoğraflar arasında yapılan eşleştirme

SEDAT PEKER’İN KALDIĞI OTEL DE BÖYLE BULUNDU

Sedat Peker’in Dubai’de kaldığı otel de jeolokasyon yöntemiyle bulundu.

Sosyal medya kullanıcıları, Sedat Peker’in video yüklediği otelin toplantı salonundaki detaylar ile, Dubai’deki otelleri eşleştirdi. Neticede Sedat Peker’in kaldığı otel, uydu görüntüsü ve koordinatlarıyla birlikte ortaya çıktı.

SURİYE İÇ SAVAŞI’NDA SIKLIKLA KULLANILDI

Jeolokasyon yöntemi, Suriye İç Savaşı’nda sıklıkla kullanıldı. ÖSO veya Esad güçlerine bağlı birlikler, internete fotoğraf ve video yüklediği zaman, diğer tarafın istihbarat birimleri harekete geçti ve görüntülerden koordinatları bulup, topçu birliklerine iletti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu