Son Dakika

“Soğan – ekmek yerim” dönemi bitti! Ucuz sebze meyveyi unutun

Gazetecilerle yemekte  bir araya gelen Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, son günlerde artan sebze-meyve fiyatları nedeniyle halcilere yönelik suçlamaların doğru olmadığını ifade etti.

“SOĞAN – EKMEK YERİM” DÖNEMİ BİTTİ

Sebze fiyatlarının arz-talep dengesine göre belirlendiğini, halcilerin ekstra bir fiyat uygulamadığını anlatan Yüksel Tavşan maliyetlerdeki artışın ister istemez fiyatlara yansıtıldığını belirtti. Kış koşullarının uzun sürmesi, elektrik, akaryakıt ,tohum , ilaç ve gübre fiyatlarındaki artışın kabul edilebilir sınırın ötesine geçtiğini kaydeden Tavşan  “Örtü altı üretimdeki girdi maliyeti anormal düzeyde arttı. Üreticinin bir bölümü girdi maliyetini karşılayamadığı için üretmekten vazgeçti . üretenler ise zorunlu olarak fiyata yansıttı. Bu nedenle fiyatlar yükseldi. Sorun ne üreticinin ne de tüketicinin sorunu. Asıl sorun plansızlık ve önlenemeyen hayat pahalılığı sorunudur”  dedi.

“MALİYET SÜREKLİ ARTIYOR”

Türk halkının artık ucuz sebze-meyve yeme döneminin geride kaldığını anlatan Yüksel Tavşan “Türk mutfağının vazgeçilmezi patates, soğan bile artık 3-4 liraya satılırsa üretici zarar eder. 5-7 lira bandında satılmalı ki hem üretici hem de bunları satan esnaf para kazanabilsin. Plansız ekonomi , üretim nedeniyle ‘soğan ekmek yerim’ dönemi bitti. Çünkü maliyet sürekli artıyor. Elmanın konulduğu geri dönüşümsüz siyah kasa, limonun doldurulduğu filenin maliyeti yüzde 150 artmış. Bu doğal olarak maliyete yansıtılıyor. Halcilerin maliyet artışında bi etkisi söz konusu değil.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu