Son Dakika

Suudi Arabistan’dan namaz kararı. Gerekçesiz yasaklandı

Suudi Arabistan İslam İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, camilerin fotoğraf ve videolarının çekilmemesi ve namazların televizyonda canlı yayınlanmaması talimatı verildi. 

Yapılan açıklamada söz konusu uygulamanın Mekke ve Medine’deki namazları da kapsayıp kapsamayacağına ilişkin herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

GEREKÇESİ AÇIKLANMADI

Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman öncülüğünde daha önce de benzeri kararlar alınmıştı. 

Bin Selman, İslam dinini Suudi Arabistan kimliğinden kaldıracak uygulamalara imza atmakla öne çıkıyor. Suudi makamları bundan önce de benzeri yasaklar koymuş, yasaklara verilen tepkileri ölçerek, çeşitli düzenlemelerle yasaklara yönelik itirazları hafifletmeye çalışmıştı.

Namazların canlı yayınlanmasına yönelik yasağa tepkinin artması halinde, yasak kapsamından Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’nin istisna edilebileceği bildirildi.

RAMAZAN AYINA İLİŞKİN KARARLAR

Alınan karar, Ramazan ayı öncesinde bakanlık tarafından yayınlanan bir dizi yönergenin parçası olarak devreye girdi. Bakanlık, iftar projeleri düzenlemeyi planlayan kuruluşların, onay için başvuruda bulunmaları ve bakanlıktan izin almaları gerektiğini açıkladı.

Ayrıca Ramazan ayında camilerde ibadet edenlere iftar yemeği dağıtan sivil toplum kuruluşlarının ilgili camilerin imamlarıyla koordineli çalışması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, iftar programları dışında, Davet (vaaz) programları düzenlemeyi planlayan kuruluşların ruhsat başvurusunda bulunmaları gerektiğinin de altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu