Teknoloji

Türkiye’nin Karadeniz’de Tespit Ettiği Cisim Mayın Çıktı

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bağlandığı bölgede mayına benzer bir cisim bulunduğu açıklandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, cismin mayın olduğunun tespitinin ardından emniyetli bir bölgeye çekildiğini söyledi.

Cisim, Sarıyer-Garipçe açıklarında tespit edildi. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Reuters haber ajansına, mayına benzeyen cismi ilk olarak balıkçıların Boğaz’ın Karadeniz’e bağlandığı bölgede bir rıhtım yakınında fark ettiğini söyledi. Balıkçılar, nesneyi Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bildirdi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden bir yetkili Milliyet gazetesinde yer alan bir haberde, yetkililerin teknelere telsizle nesnenin “boynuz benzeri çıkıntıları olan bir top şeklinde” ve “muhtemelen mayın” olduğunu duyurduğunu söyledi.

Bir dalış ekibi bölgeye gönderilirken yetkililer, seyir halindeki gemileri bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter’dan yaptığı ilk açıklamada, mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine Sualtı Savunma Timleri’nin (SAS) süratle bölgeye gönderildiğini kaydetti. Açıklamada, “Bahse konu mayın benzeri cisim SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır” denildi.

Daha sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bulunan cismin mayın olduğunu doğruladı. Doha’da Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaret eden Akar, “Sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarındaki bir ticari gemiden ‘mayın benzeri bir cisim görüldüğüne’ dair bilgi geldi. Unsurlarımız zaten o bölgelerde yoğun şekilde devriyelerini, görevlerini sürdürüyordu. Süratli bir şekilde SAS timimiz bölgeye intikal ettirildi. Söz konusu cisim mayın olduğunun tespitinin ardından emniyetli bir bölgeye çekildi. İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın, SAS timimiz tarafından etkisiz hâle getirildi. Konuyla ilgili hem Rus hem Ukrayna makamlarıyla görüştük. Koordinasyonumuz devam ediyor’’ dedi.

Milli Savunma Bakanı, ‘’Deniz trafiğinin emniyetli şekilde sürdürülmesi için başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere Sahil Güvenlik ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyon yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Deniz trafiği emniyetli şekilde devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimizin yüzer ve uçar unsurları müteyakkız bir şekilde faaliyetleri takip ediyor, çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Türk yetkililerin açıklaması, Rusya’nın birkaç mayının Ukrayna limanlarından Karadeniz’e sürüklendiğini söylemesinden günler sonra geldi.

Rus istihbarat servisi FSB hafta başında, Ukrayna açıklarına döşenen deniz mayınlarından 420’sinin bağlantılarından koparak Karadeniz’in batısı ve Boğazlar’a doğru sürüklendiğini öne sürmüştü

Rus yetkililerin açıklamalarını dezenformasyon olarak tanımlayan Kiev, Rusya’nın bu iddialarla denizin bazı kısımlarını erişime kapatmaya çalıştığını söyledi.

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu