Dünya

Ukrayna: Berdyansk’ta Rus ordusuna ait bir çıkarma gemisini vurduk

Ukrayna, Azak Denizi’ne kıyı Berdyansk’ta işgal altındaki limanda Rus ordusuna ait çıkarma gemisini vurduğunu açıkladı.

Ukrayna Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “İşgal altındaki Berdyansk limanında işgalcilerin Karadeniz filosuna bağlı büyük çıkarma gemisi ‘Orsk’ imha edildi” ifadesi kullanıldı.

Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Facebook hesabından, Berdyansk limanında bir geminin yanması ve patlamalara ilişkin görüntüler de paylaşıldı.

Saldırıya uğrayan hücum gemisi hakkında Rusya’dan bir açıklama gelmezken, yayınlanan görüntülerde patlamanın ardından birçok Rus zırhlısının limanı terk ettiği görülüyor. Ukrayna taraftarı gösterilerin sürdüğü Berdyansk, 24 Şubat’ta başlayan işgal sırasında Rus ordusunun ele geçirdiği birkaç büyük Ukrayna şehrinden biri olma özelliğine sahip.

Çıkarma gemisine ne tür bir silahla saldırıldığı konusunu Ukraynalı yetkililer netleştirmezken, savaşta şu ana kadar Kiev’in elinde bulunan 200 mil menzilli Neptune füzelerinin kullanılmadığı belirtiliyor. Ukrayna ordusu ayrıca yaklaşık 75 mil menzilli balistik füzeleri de depolarında bulunduruyor.

Bir aydır süren işgalde Rus ordusunun beklenen ilerlemeyi kaydedememesi nedeniyle Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kitle imha silahlarına başvurmasından endişeleniliyor. Brüksel’de acilen toplanan NATO liderleri Ukrayna’ya destek için yeni yaptırımları görüşecek. Liderler ayrıca Rusya’nın hangi adımlarının ittifakın daha doğrudan müdahil olmasına yol açacağını belirlemek için kırmızı çizgiler hakkında

20 tank, 40 kamyon taşıma kapasitesine sahip Orsk’un Berdyansk limanına pazartesi yanaşması savaşın dengelerinde büyük bir değişiklik olarak yorumlanmıştı. Rus ordu televizyonu Zvezda ordunun güney kanadının zırhlı araç ve cephane gibi ihtiyacı olan her türlü yardımı böylece karşılayabileceğini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu