Teknoloji

“Varlığımız Tehdit Edilirse Nükleer Silah Kullanabiliriz”

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, “ülkesinin varlığının tehdit edilmesi durumunda nükleer silah kullanabileceklerini” söyledi.

Peskov, Amerikan CNN haber kanalına verdiği röportajda, “Putin’in nükleer silah kullanmayacağından emin olup olmadığı” sorusuna, “Bizim iç güvenlik kavramımız var ve bu kamuya açık. Nükleer silahların kullanım gerekçelerini buradan okuyabilirsiniz. Dolayısıyla, ülkemizin varlığına yönelik bir tehdit olursa, bu kavram bağlamında kullanılabilir” yanıtını verdi.

Amerika’dan tepki

Amerikan Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise Peskov’un sözlerine tepki göstererek Moskova’dan gelen açıklamaların “tehlikeli” olduğunu söyledi.

“Bu, nükleer bir gücün yapması gerektiği gibi sorumlu bir davranış değil” diyen Kirby, Pentagon’un şu ana kadar stratejik duruşlarını değiştirmelerini gereken bir değişiklik tespit etmediğini ve durumu her gün yakından takip ettiklerini belirtti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, ülkesinin nükleer gücünü geçen ay, Ukrayna işgali başladıktan sonra alarm durumuna getirmişti.

    İlgili Makaleler

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Başa dön tuşu