Son Dakika

Zelenski’ye büyük şok! Destek istedi reddedildi. Hangi ülke kapılarını yüzüne kapattı

Macaristan Başbakanlık Basın Ofisi Genel Sekreteri Bertalan Havasi, Macar Haber Ajansına (MTI) açıklamalarda bulundu.

Havasi yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin dün Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde Macaristan’dan, Rusya’ya enerji yaptırımlarına destek vermesi ve Ukrayna’ya silah sevkiyatına izin vermesini talep ettiğini ama bunlar Macaristan’ın çıkarlarına ters olduğunu için Başbakan Orban’ın bunları reddettiğini söyledi.

Macaristan’ın, Rusya-Ukrayna savaşına müdahil olmak istemediğini ve bu yüzden Ukrayna’ya silah geçişine izin vermeyeceğini kaydeden Havasi, “Viktor Orban her iki talebi de reddetti. Çünkü bunlar Macaristan’ın çıkarlarına ters ve Macaristan bu savaşa müdahil olmak istemiyor. Bu yüzden de Macaristan üzerinden silah sevkiyatına izin vermiyor ve Ukrayna’ya silah da göndermeyecek.” açıklamasını yaptı.

Macaristan Rusya’ya yönelik enerji yaptırımlarına karşı çıkacak

Macaristan’a doğal gaz ve petrolün büyük bir kısmının Rusya’dan geldiğine, ülkedeki hanelerin yüzde 85’inin doğal gazla ısındığına dikkati çeken Havasi, ülkesinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Rusya’ya yönelik enerji yaptırımlarına karşı çıkacağını kaydetti.

Zelenskiy, dün yaptığı konuşmada, Macaristan’ın Rusya-Ukrayna savaşına yönelik tutumuna tepki göstermiş, Macar hükümetinden ülkesine destek vermesini istemişti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu